"Twarze dawnych Wojsławic” ponownie ożyły w naszej pamięci…
19 czerwca 2026 roku w Galerii „Na Piętrze” przy Izbie Tradycji Ziemi Wojsławickiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Ksawera Grocholska (1807–1872). Portrety z Wojsławic”.
Prezentowana ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie i przedstawia niezwykłą kolekcję portretów autorstwa Ksawery Grocholskiej – rysowniczki, filantropki i działaczki patriotycznej, która podczas pobytu w Wojsławicach w 1852 roku uwieczniła mieszkańców naszej miejscowości, gości dworu oraz osoby związane z rodziną Poletyłów.
Podczas wernisażu głos zabrali kurator wystawy - Pan Ireneusz Pradun, który przybliżył uczestnikom historię powstania ekspozycji oraz postać Ksawery Grocholskiej, a także Pan Jacek Poletyło, dzieląc się refleksjami i wspomnieniami związanymi z historią rodziny Poletyłów i Wojsławic.
Serdecznie dziękujemy Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie za użyczenie eksponatów oraz wszystkim Gościom, którzy swoją obecnością uświetnili dzisiejsze wydarzenie.
Cieszymy się, że wspólnie możemy odkrywać i pielęgnować dziedzictwo kulturowe naszej „małej ojczyzny”.
Wystawa będzie czynna do 16 września 2026 roku. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Galerii „Na Piętrze”.